Standard plemene Tisk Email

 

Země původu: Spojené království - ANGLIE. Vyšlechtěn Jamesem Hinksem v Birminghamu v 19. století zkřížením anglického buldoka a bílého anglického teriéra (vyhynulé plemeno).

Celkový vzhled: Mohutná stavba těla, svalnatý, dobře vyvážené proporce, aktivní, ostrý, odhodlaný a inteligentní výraz

 

Charakteristika: Bulteriér je gladiátor psího rodu, plný ohně a odvahy. Jedinečným znakem je klabonosá hlava téměř vejčitého tvaru. Bez ohledu na velikost musí mít každý jedinec vyhraněně samčí nebo samičí výraz, odpovídající jeho pohlaví.

Povaha: Velký temperament, avšak ochotně se podřizuje výcviku. Velmi přátelský.

 

Hlava: Dlouhá, silná, hluboká až po konec čenichu, ne však hrubá. Při čelním pohledu je téměř vejčitá a dokonale vyplněná. Na povrchu nesmí mít žádné záhyby ani prolákliny. Část lebky mezi ušima musí být dokonale plochá. Profil hlavy musí být od týlního hrbolu ke špičce šenichu obloukovitý, mírně klabonosý. Čenich je černý, nozdry široké, dobře vyvinuté. Spodní čelist hluboká a silná. Špička nosu skloněná.

Tlama: Zuby jsou silné a čisté, dobrého tvaru s pravidelným a dokonalým nůžkovým zkusem. Pysky jsou hladké a přiléhavé.

 

Oči: Na první pohled úzké, šikmo položené a trojúhelníkovité, hluboko posazené, černé nebo tmavě hnědé, která se velmi blíží černé. Oči mají pronikavý lesk. Modré nebo částečně modré oko je nepřípustné!

 

Uši: Malé, tenké, posazené blízko sebe. Pes musí být schopen držet je pevně vztyčené a špičky musí směřovat dopředu.

 

Krk: Svalnatý, dlouhý, klenutý, od plecí k hlavě se zúžuje. Na krku se nesmí nacházet záhyby ani volná kůže.

Přední část těla: Plece svalnaté a silné, ne však příliž těžké. Lopatky jsou široké a ploché. Lokty jsou silné a rovné, záprstí strmé. Hrudní končetiny jsou silné, kosti kvalitní, okrouhlé, umožňující pevný postoj. Jsou rovnoběžné a u dospělého psa se jejich délka přibližně rovná hloubce hrudníku.

Trup: Zavalitý, dobře klenutá žebra, velká hloubka od kohoutku k hrudní kosti, která sahá trochu víc k zemi než břicho. Hřbet je krátký a silný. Linie od hrudní kosti k slabinám vytváří ladnou, mírně stoupající křivku. Zepředu je hrudník přiměřeně široký.

 

Pánevní končetiny: Při pohledu zezadu musí být pánevní končetiny rovnoběžné. Stehno je svalnaté, lýtko dobře vyvinuté. Koleno je dobře ohnuté. Nárt silný.

 

Tlapky: Jsou okrouhlé, kompaktní s dobře klenutými prsty

 

Ocas: Krátký, nízko nasazený, vodorovně nesený. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky.

Pohyb: Plynulý, pravidlený, hladký a prostorný, krok dlouhý a chování typicky bezstarostné a čilé. Pohyb běhů je přímý. Jen při rychlém pohybu je sbíhavý ke středu. Nohy mají mocný odraz.

Srst: Krátká, hladká, přiléhavá, drsná na omak s jemným leskem.

 

Zbarvení: Bílí musí mít čistě bílou barvu srsti, pouze pigmentová kůže nebo znaky na hlavě nejsou chybou. U barevných jedinců musí barevná srst převládat nad bílou. Na rozložení nezáleží. Přednost má žíhání. Povoleno je černé, červené a plavé žíhání a trojbarevné zbarvení. Tečkování na bílé je nežádoucí. Stejně tak modré a játrové zbarvení.

 

Velikost: Výška a hmotnost není stanovena. Požaduje se však dojem maximální robustnosti podle velikosti psa, jeho kvality a pohlaví.

 

Vady: Každá odchylka od předcházejících bodů se hodnotí jako vada a její závažnost se hodnotí podle míry odchylky od správných proporcí.
 
Copyright © bulterierka.czsurf.cz - všechna práva vyhrazena. Anglický bulteriér. Joomla Templates by templatejoomla. Joomla Templates sponzoruje Best of Joomla!