Bulteriér a výcvik PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Syslová   
Sobota, 11 Srpen 2012 18:50

Bulteriér a výcvik

Bulteriér je plemeno, které potřebuje opravdu důslednou výchovu a velice mu prospěje i výcvik. Výcvik bulteriéra má však svá specifika. Bulteriér s nadšením následuje svého pána, je vždy pro jakokoli legraci, ale rychlese rozdovádí a pak nekouká ani na vlastní únavu, ani na své okolí. Proto je ho potřeba od začátku krotit. K tomu jsou potřeba především pevné nervy a neskutečná trpělivost. I bulteriér se dá vycvičit, navíc za nějakou dobrotu je schopen pomalu všeho.

Jak přistupovat k výcviku

Ideální je, když bulteriéra cvičí jeho páníček. Nejedná se o plemeno pro služební výcvik, ale vycvičit se dá k mnoha účelům. Navíc, základní výcvik by měl mít každý pes – a při výcviku stráví spoustu času se svým páníčkem. U bulteriéra probíhá výcvik pomaleji, požadované dovednosti si sice dlouho pamatuje, ale je tvrdohlavý a také hodně citlivý. Donekonečna opakované cviky ho začnou nudit, potřebuje tedy jen krátké cvičení, ale o to více střídané činnosti. Na bulteriéra se nesmí jít s křikem nebo hrubě, mohl by se urazit a cvičení odmítat. Důležitá je motivace – pochvala a odměny podle toho, co právě na Vašeho bulíka platí.

Bulteriér na cvičišti

Bulteriér na cvičáku? Proč ne? Má to pouze jednu podmínku. Musí se jednat o dobré cvičiště se zkušenými cvičiteli, kteří jsou schopni akceptovat určité zvláštnosti každého psího plemene a případné individuální zvláštnosti jednotlivých psích jedinců. Ideální je, když cvičitel má zkušenosti právě s bulteriéry a jejich výcvikem. To, co platí na ostatní psy, nemusí právě na Vašeho bulteriéra zabírat vůbec. Pokud takový cvičák v blízkosti bydliště nemáte nebo Vám nepřipadá pro Vašeho bulteriéra vhodný, raďte se se zkušenými chovateli bulteriérů a jezděte na srazy chovatelů tohoto plemene. Rady od zkušených chovatelů, kteří sami mají klidné, vyrovnané a poslušné psy, jsou ty nejcennější.

Základy výcviku

Učit se musí nejen bulteriér, ale také cvičitel. Bulteriér chyby a špatný nácvik nezapomíná. Cvičí se pouze krátce, při maximálním soustředění psa. V nejlepším se má výcvik ukončit, pes se pak bude na cvičení těšit. Výcvik musí být důsledný, ale ne nenásilný, ideální je forma hry. Pomáhat, chválit, odměňovat – to jsou základy výcviku bulteriéra. Volit správnou intonaci hlasu – radostný při pochvale, káravý při prohřešku. Pro každý cvik pouze jeden stále stejný povel. Povely vydávat nahlas a srozumitelně. Stále motivovat – pochvalou, pamlskem. A cvičit jedině tehdy, když je v pohodě cvičitel, do cvičení se nemá nutit ani páníček.
 
Copyright © bulterierka.czsurf.cz - všechna práva vyhrazena. Anglický bulteriér. Joomla Templates by templatejoomla. Joomla Templates sponzoruje Best of Joomla!