Štěně bulteriéra a venčení PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Syslová   
Středa, 08 Srpen 2012 12:55

Štěně bulteriéra a venčení

Jeden z nejdůležitějších úkolů po příjezdu domů je naučit štěně nedělat loužičky ani hromádky doma. Je nutné uvědomit si, že štěně rozhodně nemůže zadržet nutné potřeby tak dlouho, jako již dospělý pes. Moč zadrží přivezené štěně cca 2-3 hodiny, na stolici potřebuje pravidelně chvilku po krmení nebo spaní. V noci probíhají metabolické změny pomaleji, takže intervaly budou o něco delší, ale celou noc štěně rozhodně nevydrží. Je-li potřeba, vezměte ho ven alespoň jednou za noc.

Buďte ve střehu

Bulíci jsou psi energičtí a aktivní – proto musíte být neustále ve střehu. Jakmile postřehnete, že se štěně chová tak, že by potřebovalo vyvenčit, snažte se ho rychle dostat na místo, kde byste chtěli, aby svou potřebu vykonávalo. Když to stihnete a štěně se vyvenčí na správném místě, pochvalte a odměňte. Pokud štěně vykoná potřebu v bytě, znamená to, že jste nepostřehli včas signál k venčení, štěně pouze pokárejte – třeba slovem fuj. Rozhodně štěně netrestejte! Pejsek se postupně naučí být čistotný a pochopí, co že se to po něm chce. Pak můžete pomalu prodlužovat doby mezi venčeními.

Kde venčit

Pozor na výběr místa, kde venčíte. Malé štěně ještě nemá kompletní přeočkování, nemělo by se tedy pohybovat tam, kde se dostane do kontaktu s neznámými psy a také produkty jejich venčení. Někteří lidé zkouší učení na noviny nebo podložky, ale zbytečně tím štěněti sdělujete, že venčit se může i doma. Později ho pak musíte tomuto zlozvyku pracně odnaučovat. Podložka nebo noviny by byly omluvitelné ve výjimečných případech, jako je nemoc psa. Máte- li zahrádku, je to pro venčení ideální. Ať však venčíte kdekoli, mělo by se pro Vás stát samozřejmostí po pejskovi uklidit.

Pochvala je velkou motivací

Štěně by se mělo na venčení těšit, mělo by pro něj být pozitivním zážitkem, spojeným s pochvalou, odměnou a procházkou. Štěně bulteriéra je dost chytré na to, aby rychle pochopilo, za co a proč je pochváleno. Venčení je i příležitost k pořádnému proběhnutí, štěně se později může setkávat s kamarády, pročíst si psí poštu a ulevit si od trochy přebytečné energie. Pokud je to možné, choďte venčit v pravidelnou dobu a případně i na stejné trasy, psi mají rádi, když vědí, co mohou očekávat. Pokud se štěně nechce vyvenčit, vezměte ho na chvíli domů a postup zopakujte. Nedejte mu však šanci vyvenčit se doma. Naprostá většina štěňat zvládne venčení rychle a bez problémů, je potřeba věnovat učení čas a dostatek trpělivosti.
 
Copyright © bulterierka.czsurf.cz - všechna práva vyhrazena. Anglický bulteriér. Joomla Templates by templatejoomla. Joomla Templates sponzoruje Best of Joomla!