Bulteriér se může naučit mnoho věcí
Stejně jako každý jiný pes, zvláště většího plemena, by měl bulteriér zvládnout minimálně základní výcvik. Znamená to, že bude spolehlivě ovladatelný a bude plnit povely majitele – alespoň ty nejdůležitější. Můžete s bulteriérem cvičit sami, ale pokud byste v budoucnu chtěli skládat zkoušky poslušnosti, je lépe navštěvovat cvičiště – požadované povely je totiž potřeba provádět zcela přesně, a pokud bulíka naučíte některý povel jinak, velice těžko se pak učí jinému provedení. Co jsou základní povely? Určitě sem patří sedni, lehni, zůstaň, vstaň, aport, chůze u nohy a odložení. Bulíci se rádi učí i stopování, pokud jim trasu vylepšíte pamlsky, budou stopu považovat za velkou zábavu. Zajímavá je pro bulteriéra i obrana, zde je potřeba dát pozor na agresivitu. Pokud Váš bulík zvládá bez problémů tyto cviky, můžete uvažovat i o zkoušce vyšší obtížnosti, která se skládá celkem z deseti cviků a čtyř obtížnostních tříd.
Agility je i módní záležitostí
Nácvik agility se stává v poslední době módním, ale ne každý páníček u tohoto výcviku vydrží. Bulteriér zde cvičí se svým pánem společně, pod jeho vedením běží přes překážky, které mají stanovené pořadí. Cílem je dosáhnout co nejkratšího času s minimem chyb. Psi jsou zde rozděleni podle velikosti a existuje i kategorie pro veterány. Většina bulteriérů je zde zařazena do kategorie s poměrně vysokými překážkami, což by mohl být problém. Další překážky tvoří například kladina, stůl nebo houpačka, kruh, tunel, zeď či oblíbený slalom. Bulteriér nebývá při agility příliš zbrklý, a proto se mu daří vyhýbat se některým trestným bodům. Ty se udělují například za překročení času, chybu v provedení, odmítnutí provedení nebo může být pes diskvalifikován. Páníček musí se psem spolupracovat a musí mít také dobrou orientaci.
Bulteriér jako záchranář nebo terapeut
Bulteriéři mají vynikající čich a rádi hledají lidi, proto jsou vhodní i pro záchranářský výcvik. Výcvik je určen psům nad 12 měsíců, pes i jeho pán musí složit zkoušku záchranné způsobilosti. Bulíci bývají využíváni i v canisterapii. Zde jsou požadavky na psa náročné – jde také o to, ke které formě canisterapie bude pejsek používán. Hlavní jsou povahové vlastnosti – bulík musí mít radost z kontaktu s člověkem, nesmí být agresivní a musí být plně socializovaný. Výhodou bulteriéra je zde to, že příliš neštěká, má rád kontakt s lidmi a je trpělivý. V každém případě by měl pes před zahájením terapie získat patřičné osvědčení.
Bulteriér se uplatní i v myslivosti
Bulíci jsou psi mnohostranně použitelní. Jejich srst potřebuje minimum úpravy a údržba je snadná, což je také velkou výhodou. I bulteriéři mohou skládat různé lovecké zkoušky. Bulíci dobře stopují, jsou rychlí a hodí se ke složení většiny loveckých zkoušek- všestranné, lesní, podzimní zkoušky, honičské, barvářské nebo zkoušky z vodní práce. Mnozí myslivci využívají bulteriéra k honitbě divočáka – bulteriér zraněný kus dostihne a snaží se ho strhnout nebo udržet na místě.
|