Články


Péče o bulteriéřího seniora PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Syslová   
Pondělí, 13 Srpen 2012 17:13

Péče o bulteriéřího seniora

Stejně jako v lidském životě i v životě psa dojde na dobu, kdy Váš milý společník zestárne a bude vyžadovat zvýšenou péči a pozornost. U bulteriéra k tomuto stavu dochází přibližně kolem osmi let, záleží však na každém jedinci, proces stárnutí je značně individuální. Obtíže spojené se stárnutím přicházejí postupně a je potřeba s nimi počítat. Bulteriér v tomto věku bude potřebovat i více zdravotní péče, která mu – stejně jako člověku- může život prodloužit a zkvalitnit. Proces stárnutí je u každého jedince odlišný – někteří staří pejsci jsou ještě velmi čilí, ale většina starých bulteriérů již pohyb omezuje, více spí a ztrácí zájem o některé aktivity.

Se stářím přicházejí i zdravotní obtíže

Některé zdravotní obtíže mohou majitele staršího psa dost obtěžovat. Zde je vždy potřeba vzpomenout si na společně strávené chvíle, kdy byl bulteriér Vaším věrným společníkem a kamarádem a kdy vás dokázal svými kousky zaujmout a pobavit. Nyní potřebuje Váš pejsek, abyste se o něj postarali. Jistě bude potřebovat častěji venčit, někdy i v noci. Mohou se mu stát „nehody“, když si nestihne říci včas. Starý bulteriér nerad zůstává osamocen, je více závislý na společnosti svého pána. Psi v pokročilém věku hůře snášejí také hluk – nepouštějte v jejich blízkosti hlučné domácí spotřebiče a nevoďte je na příliš hlučná místa.

Bulteriér senior potřebuje i úpravu výživy

Starší pes již nemá tolik pohybu, tomu by měla odpovídat i potrava. Nižší energetický výdej znamená i úbytek svalové hmoty, čemuž by mělo odpovídat složení i množství stravy. Lehčí potrava s větším množstvím vlákniny, méně bílkovin a uhlovodanů a dodržování krmných dávek ochrání Vašeho bulteriéra před nadváhou. Obezita starších psů je velkým zdravotním rizikem. Postihuje srdce a krevní oběh, přetěžuje kosti a klouby. Krmivo by mělo být kvalitní a určené právě pro psí seniory. Speciální granule a konzervy mají méně tuků a bílkovin, ale obsahují více vlákniny, takže pes nemá pocit hladu. I minerály mohou způsobit starším psům potíže, například s ledvinami nebo močovým ústrojím. Jejich podíl v krmivu je nutné sledovat. Kvalitní krmivo ze spolehlivého obchodu je při péči o bulteriéřího základem. Pozor si dejte i na to, kde a jak je krmivo skladováno - závadné krmivo by Vašemu seniorovi mohlo ublížit.

Veterinární péče je nezbytná

Zpozorujete – li u svého starého bulteriéra změnu v chování, je lepší navštívit veterináře. Nemusí o nic jít, ale změny chování mohou naznačovat i počátek zdravotního problému. Při včasném odhalení je vždy větší naděje na úspěšnou léčbu. Sledujte, zda pes netrpí vyšší žíznivostí nebo zda příliš často nemočí. Pokud by také zvracel, hubnul a popřípadě byl apatický, mohlo by se jednat o onemocnění jater či ledvin. Veterinář vyšetří krev a moč, a při včasném zásahu může stačit jen úprava režimu stravy, kterou veterinář doporučí. Pečujte o klouby a kosti – po poradě s veterinářem můžete nasadit kloubní výživu. Starý pes by měl ve vlhkém a chladném počasí také nosit obleček, aby neprochladl.

 
Bulteriér se může naučit mnoho věcí PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Syslová   
Pondělí, 13 Srpen 2012 16:12

Bulteriér se může naučit mnoho věcí

Stejně jako každý jiný pes, zvláště většího plemena, by měl bulteriér zvládnout minimálně základní výcvik. Znamená to, že bude spolehlivě ovladatelný a bude plnit povely majitele – alespoň ty nejdůležitější. Můžete s bulteriérem cvičit sami, ale pokud byste v budoucnu chtěli skládat zkoušky poslušnosti, je lépe navštěvovat cvičiště – požadované povely je totiž potřeba provádět zcela přesně, a pokud bulíka naučíte některý povel jinak, velice těžko se pak učí jinému provedení. Co jsou základní povely? Určitě sem patří sedni, lehni, zůstaň, vstaň, aport, chůze u nohy a odložení. Bulíci se rádi učí i stopování, pokud jim trasu vylepšíte pamlsky, budou stopu považovat za velkou zábavu. Zajímavá je pro bulteriéra i obrana, zde je potřeba dát pozor na agresivitu. Pokud Váš bulík zvládá bez problémů tyto cviky, můžete uvažovat i o zkoušce vyšší obtížnosti, která se skládá celkem z deseti cviků a čtyř obtížnostních tříd.

Agility je i módní záležitostí

Nácvik agility se stává v poslední době módním, ale ne každý páníček u tohoto výcviku vydrží. Bulteriér zde cvičí se svým pánem společně, pod jeho vedením běží přes překážky, které mají stanovené pořadí. Cílem je dosáhnout co nejkratšího času s minimem chyb. Psi jsou zde rozděleni podle velikosti a existuje i kategorie pro veterány. Většina bulteriérů je zde zařazena do kategorie s poměrně vysokými překážkami, což by mohl být problém. Další překážky tvoří například kladina, stůl nebo houpačka, kruh, tunel, zeď či oblíbený slalom. Bulteriér nebývá při agility příliš zbrklý, a proto se mu daří vyhýbat se některým trestným bodům. Ty se udělují například za překročení času, chybu v provedení, odmítnutí provedení nebo může být pes diskvalifikován. Páníček musí se psem spolupracovat a musí mít také dobrou orientaci.

Bulteriér jako záchranář nebo terapeut

Bulteriéři mají vynikající čich a rádi hledají lidi, proto jsou vhodní i pro záchranářský výcvik. Výcvik je určen psům nad 12 měsíců, pes i jeho pán musí složit zkoušku záchranné způsobilosti. Bulíci bývají využíváni i v canisterapii. Zde jsou požadavky na psa náročné – jde také o to, ke které formě canisterapie bude pejsek používán. Hlavní jsou povahové vlastnosti – bulík musí mít radost z kontaktu s člověkem, nesmí být agresivní a musí být plně socializovaný. Výhodou bulteriéra je zde to, že příliš neštěká, má rád kontakt s lidmi a je trpělivý. V každém případě by měl pes před zahájením terapie získat patřičné osvědčení.

Bulteriér se uplatní i v myslivosti

Bulíci jsou psi mnohostranně použitelní. Jejich srst potřebuje minimum úpravy a údržba je snadná, což je také velkou výhodou. I bulteriéři mohou skládat různé lovecké zkoušky. Bulíci dobře stopují, jsou rychlí a hodí se ke složení většiny loveckých zkoušek- všestranné, lesní, podzimní zkoušky, honičské, barvářské nebo zkoušky z vodní práce. Mnozí myslivci využívají bulteriéra k honitbě divočáka – bulteriér zraněný kus dostihne a snaží se ho strhnout nebo udržet na místě.

 
« ZačátekPředchozí123456DalšíKonec »

Strana 1 z 6
Copyright © bulterierka.czsurf.cz - všechna práva vyhrazena. Anglický bulteriér. Joomla Templates by templatejoomla. Joomla Templates sponzoruje Best of Joomla!