Výchova bulteriéra není jednoduchá PDF Tisk Email
Napsal uživatel Helena Syslová   
Čtvrtek, 09 Srpen 2012 21:03

Výchova bulteriéra není jednoduchá

Výchova každého štěněte není jednoduchou záležitostí. Protože bulteriér je velmi aktivní a energický pes, musí být již od štěněcího věku vytížen a zaměstnán. Miluje pohyb, skvěle běhá a skáče. Přitom je společenský, rodinný a přítulný. Současně je také bystrý a inteligentní, čehož umí patřičně zneužívat pro to, aby nemusel plnit příkazy a chovat se podle stanovených pravidel. Neštěká příliš, ale o to hlasitěji. Je to také vynikající obranář a ochránce, proto může některým lidem připadat nebezpečný.

Proč není bulteriér psem pro začátečníky

Bulteriér má i negativní vlastnosti, ten kdo nemá s chovem psů zkušenosti, by si bulteriéra měl pořídit až poté, co si zjistí patřičné informace a pak teprve zvážit, zda toto plemeno zvládne. Původně se jednalo o bojové plemeno, u kterého byla oceňována dravost a síla, proto bulteriér potřebuje silnou, pevnou a důslednou ruku. Pokud majitel nezvládne jeho zarytost, tvrdohlavost a neústupnost, stává se, že i mladí a zdraví psi jsou veterinářem uspáni. Jako důvod je uváděna nezvladatelnost a údajná nebezpečnost pro své okolí. Pokud chce bulteriér něčeho dosáhnout, za každou cenu se o to bude snažit. Rozhodně nezkoušejte vychovávat násilím – pouze byste vystupňovali jeho zarytost a neovladatelnost.

Na co dávat při výchově pozor

Bulteriér umí být i trochu pomstychtivý – když mu v něčem zabráníte, snaží se Vám to vrátit jinde (to umí i další plemena psů). Není rád sám, budete-li ho nechávat často a dlouho o samotě, může Vám v bytě něco zničit. Protože miluje svou rodinu, snaží se ji neustále bránit, proto by ho měl venčit pouze ten, kdo mu zvládne zabránit v napadení jiného člověka nebo zvířete. Často může zaútočit preventivně, bez varování. Pozor na obdob í od pátého do osmého měsíce – říká se mu období strachu, bulteriér nechce chodit ven, schovává se a přehnaně reaguje na hluk. V tomto období potřebuje hodně trpělivosti a lásky. Chovejte se klidně, dejte mu hračky, aby se zabavil, do ničeho ho nenuťte a počkejte, až toto období přejde.

Výchova začíná už u štěněte

Štěně musí od začátku vědět, kdo je doma pánem. Bulteriér se nesmí dostat na vedoucí pozici, těžko byste mu vysvětlovali, že tomu tak není. Bude to opakovaně zkoušet a vždy potřebuje usměrnit. Nikdy nedovolte, aby na Vás štěně vrčelo nebo po Vás chňaplo. Využijte her jako přirozeného výcviku. Hrou se štěně nejrychleji a nejsnadněji učí. Seznamujte štěně s ostatními zvířaty i lidmi, ruchem a zvuky. Dopřejte mu i patřičnou dávku odpočinku. Učte chůzi na vodítku, používejte výhradně pozitivní motivaci. S dostatkem dobré nálady a trpělivosti vychováte věrného společníka, ze kterého bude mít radost celá rodina.
 
Copyright © bulterierka.czsurf.cz - všechna práva vyhrazena. Anglický bulteriér. Joomla Templates by templatejoomla. Joomla Templates sponzoruje Best of Joomla!